İSAM 8. Uluslararası Tahkik Kursu Tamamlandı

TDV İslâm Araştırmaları Merkezi  (İSAM) tarafından 23 Ocak - 4 Şubat 2017 tarihleri arasında “8. Uluslararası Tahkik Kursu” kapsamında düzenlenen “Temel Seviye”, “İleri Seviye” ve “İhtisas” kursları sona erdi. Kurslar İkinci Klasik Dönem Projesi çerçevesinde ve Türkiye Yazma Eserler Kurumu işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Kursların ilki olan “Temel Seviye Tahkik Kursu” 23 Ocak - 4 Şubat 2017 tarihleri arasında 36 saat teorik ve 36 saat pratik olmak üzere iki safha halinde düzenlendi. Pratik safhada katılımcılar alanında uzman eğiticiler nezaretinde uygulamalı tahkik çalışması yaparak teorik safhada işlenen konuları tatbik etme imkânı buldu. 

4 Şubat 2017 Cumartesi günü İSAM Başkan Yardımcısı ve İkinci Klasik Dönem Projesi Koordinatörü Doç. Dr. M. Suat Mertoğlu ve Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tuncay Başoğlu ile Tahkik Kursu eğiticilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen kapanış oturumunun ardından “Temel Seviye Tahkik Kursu” katılımcılarına sertifikaları takdim edildi.

Bir diğer kurs olan “İleri Seviye Tahkik Kursu” 24-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. "Tahkik Problemleri" başlığını taşıyan kurs 6’sı uygulamalı olmak üzere 30 saatten oluştu.

“Kataloglama” konulu “İhtisas Kursu” ise 30 Ocak - 3 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve 30 saat sürdü. Katılımcılar kursun son gününde uygulamalı kataloglama çalışmaları gerçekleştirdi.

İleri Seviye ve İhtisas kursu sertifikaları 3 Şubat 2017 Cuma günü Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İSAM Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın da hazır bulunduğu kapanış programının ardından katılımcılara iletildi.

Tahkik Kursu eğitimleri Prof. Dr. Fahreddin Kabâve, Prof. Dr. Abdüssettâr el-Helvacî, Prof. Dr. Hasan Osman, Dr. Faysal Hafyan, Dr. Mahmud el-Mısrî, Dr. Hamza el-Bekrî, Dr. Eşref Abdülmaksûd, Dr. Salahattin Şirzad, Dr. Mahmud Duğaym, Mehmet Fatih Kaya, Orhan Ençakar, Okan Kadir Yılmaz, Mahmud Nureddin Şaban, Said Kayacı, Aziz Ençakar, Menderes Velioğlu ve Ali Aslan tarafından verildi.

Kurslara, Temel Seviye 44, İleri Seviye 23, İhtisas 38 olmak üzere toplamda 93 araştırmacı katıldı. 36 farklı üniversiteden kurslara iştirak eden katılımcıların 35’i araştırma görevlisi, 33’ü doktora ve yüksek lisans öğrencisi, 25’i ise üniversitelerin akademik kadrolarından oluşmaktadır.

 
  

 


 


 
  

 

 

 

 
 

 

 

 

 
  

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA
 

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri VT (PDF) YENİ
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi (PDF) YENİ
 
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim

İSLÂM ANSİKLOPEDİSİ

İSTANBUL KADI SİCİLLERİ

 
     

  Haberler
           Haberler