Yaz Araştırma ve Eğitim Destek Programı (YADEP) başladı

İSAM’ın Araştırmacı Yetiştirme Projesi (AYP) kapsamında yeni açılan ilahiyat fakültelerinin öğretim elemanlarına yönelik olarak düzenlediği Yaz Araştırma ve Eğitim Destek Programı’nın (YADEP) üçüncüsü 10 Temmuz 2018 Salı günü başladı.

İlâhiyat ve İslâmî ilimler alanında özellikle lisansüstü seviyedeki araştırmacılara destek vermek amacıyla çeşitli programlar düzenleyen İSAM, 2016 yılında başlattığı Yaz Araştırma ve Eğitim Destek Programı (YADEP) ile bu faaliyetlerine bir yenisini ekledi. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen programda, İlâhiyat ve İslâmî İlimler fakültelerindeki öğretim elemanlarına yönelik 3 haftalık yoğun bir eğitimin ardından ilk yıl iki aylık, 2017’de ise bir aylık bir araştırma imkânı verildi. 2010 yılı sonrası açılan ve öğrenci alıp fiilen eğitime başlayan yeni ilahiyat fakültelerinin öğretim elemanlarına öncelik verilen programa 2016’da otuz dokuz, 2017’de otuz dört farklı üniversiteden bugüne kadar toplam 101 öğretim elemanı katıldı ve bunlardan programı tamamlayan 80 kişiye sertifika verildi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen programa, Anadolu’da yeni açılan ve eğitim faaliyetlerine başlayan ilahiyat ve İslâmî İlimler fakültelerinden farklı branşlarda 52 öğretim elemanı katılıyor.

Teorik ve teknik seminerlerin yanında güncel meselelere dair konuşmaların ve bir çalıştayın da yer aldığı 3 haftalık eğitim programının ardından isteğe bağlı olarak bir aylık araştırma imkânı sunulacak olan YADEP 2018’in birinci aşaması 27 Temmuz’da tamamlanacak ve ardından devam etmek isteyen katılımcılar 31 Ağustos’a kadar İSAM Kütüphanesi’nde araştırmalarını sürdürecekler.

YADEP 2018, 10 Temmuz Salı günü İSAM Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Kâfi Dönmez ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TDV Mütevelli Heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu’nun katıldığı açılış toplantısı ile başladı. Toplantıda İSAM Başkan Yardımcısı ve AYP Koordinatörü Doç. Dr. Tuncay Başoğlu genel olarak İSAM Projeleri ve YADEP hakkında bilgi verdi. Ardından bir selamlama konuşması yapan İSAM Başkanı Küçük, İlahiyat eğitiminin niteliğini artırma yükümlülüğünün genç araştırmacıların omuzlarında olduğunu vurgulayarak programın verimli geçmesi temennisinde bulundu. Açılış toplantısında Prof. Dr. İbrahim Kâfi Dönmez de bir selamlama konuşması yaptı.


Yayım Tarihi: 12/07/2018

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA
 

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri VT (PDF) YENİ
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi (PDF) YENİ
 
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim

İSTANBUL KADI SİCİLLERİ

 
     

  Haberler
           Haberler