İSAM’ın Katkılarıyla Konya’da 2. Tahkik Kursu

2013 yılından bu yana düzenli olarak uluslararası tahkik kursları düzenleyen ve bu alanda Türkiye’de bir farkındalık oluşturan İSAM’ın katkılarıyla Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde 09-14 Temmuz 2018 tarihleri arasında Temel Seviye Tahkik Kursu gerçekleştirildi.

TDV İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) 2012 yılında başlattığı İkinci Klasik Dönem Projesi kapsamında, 2013 yılından bu yana Arapça ve Türkçe teorik ve uygulamalı seminerlerden oluşan Uluslararası Tahkik Kursları düzenlemektedir. Bu kursların amacı, İslâm ilimlerine dair Arapça yazma eserlerin tahkikli ilmî neşirlerinin yapılması konusunda uzman yetiştirmek ve özellikle Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmalar için ilmî bir standart oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Özellikle “Temel Seviye Tahkik Kursu” katılımcıları gözetilerek hazırlanan uygulamalı bir el kitabı niteliğindeki İSAM Tahkikli Neşir Kılavuzu (haz. Okan Kadir Yılmaz, Ankara: Türkiye Diyanet Vakfı, 2018) da beş yıldır devam eden tahkik kursu tecrübesinin ürünlerinden birisi olarak kısa bir süre önce okuyucularıyla buluştu. Bu konudaki birikimini farklı kurumlarla işbirliği halinde dışarıya da açan İSAM, bu yöndeki ilk katkısını 28 Nisan – 02 Mayıs 2018 tarihlerinde Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde düzenlenen Temel Seviye Tahkik Kursu’nu düzenleyerek vermişti.

 

İSAM’ın katkılarıyla Konya’da gerçekleştirilen ikinci tahkik kursu ise Selçuk Üniversitesi İmam Mâtürîdî Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Hayra Hizmet Vakfı iş birliğiyle Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde 09 – 14 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlendi.
Altı günlük yoğunlaştırılmış bir programdan ve toplam 36 saatlik seminerlerden oluşan Temel Seviye Tahkik Kursu’na çoğunluğu fakültenin öğretim elemanlarından oluşan 30 akademisyen iştirak etti. İSAM’da araştırma uzmanı olarak çalışan, aynı zamanda İSAM Tahkik Yayın Kurulu üyelerinden Orhan Ençakar ve Okan Kadir Yılmaz tarafından Arapça yazma eserlerin tahkikli neşri konusunda teorik ve uygulamalı seminerlerin verildiği kursta, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belagatı Arş. Gör. Aziz Ençakar da “İstanbul Yazma Eser Kütüphaneleri” başlıklı bir seminer verdi.
Seminerlerin tamamen Türkçe ve İSAM Tahkikli Neşir Kılavuzu esas alınarak yapılmış olması, uygulamaya ağırlık verilmesi ve kursun son iki günündeki uygulamanın katılımcıların yayımlamayı planladığı bir eser  üzerinde yapılması bu kursun  öne çıkan yönlerini oluşturmaktadır.
13 Temmuz Cuma günü Selçuk Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen ve İSAM adına Orhan Ençakar ile Okan Kadir Yılmaz’ın hazır bulunduğu sertifika takdim törenine, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Konya Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Göktepe, Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyit Bahcıvan, Selçuk Üniversitesi İmam Mâtürîdî Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Recep Tuzcu, Hayra Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Varol ile öğretim üyeleri ve kursiyerler katıldı.

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Yayım Tarihi: 20/07/2018

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA
 

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri VT (PDF) YENİ
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi (PDF) YENİ
 
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim

İSTANBUL KADI SİCİLLERİ

 
     

  Haberler
           Haberler