TDV İslam Ansiklopedisi 2019 TÜBA Fuat Sezgin Eser Ödülüne Layık Görüldü

Nitelikli akademik çalışmaları desteklemek amacıyla her sene çeşitli kategorilerde kişi, kurum ve eserleri ödüllendiren Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) bu seneki ödülleri 30 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu. TDV İslam Ansiklopedisi’nin hak kazandığı TÜBA Fuat Sezgin Eser Ödülü’nü, İSAM adına Başkan Yardımcısı Dr. Ali Hakan Çavuşoğlu aldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde her sene; Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Fen ve Mühendislik Bilimleri olmak üzere üç kategoride Uluslararası düzeyde tevcih edilen TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri, genç akademisyenlerin çalışmalarını teşvik eden TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ödülleri ve üniversitelerimizdeki nitelikli eser telifini teşvik etmeyi amaçlayan TÜBA-TESEP (Bilimsel Telif Eser) ödüllerinden oluşan “TÜBA Ödülleri” sahiplerini buldu. Bu üç kategoriye ek olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yılının Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi kapsamında TÜBA Şeref Üyesi Merhum Fuat Sezgin anısına bu sene ilan edilen “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı, Eser, Özel (Hizmet, Bireysel ve Kurumsal)” olmak üzere toplam beş ödül sahibini buldu.

TDV İslam Ansiklopedisi’nin İslam bilimine, sanatına, düşüncesine, teknik ve kültürünün yanında medeniyetine dair bütün alanlarında ve doğal olarak bilim tarihi alanındaki bilimsel araştırmalar için temel referans çerçevesini oluşturması niteliği, Fuat Sezgin Eser Ödülü’ne hak kazanmasında temel sebep olduğu TÜBA tarafından ifade edildi. “2019 TÜBA Fuat Sezgin Özel Ödülleri kapsamında “Hizmet Özel Ödülü”ne Prof. Dr. Atilla Bir, “Bireysel Özel Ödülü”ne Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, “Kurumsal Özel Ödülü”ne İstanbul Cezeri Müzesi ve “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”ne Doç. Dr. Halil Tekiner layık görüldü.

TDV İslam Araştırmaları Merkezi’nden geçtiğimiz sene de İSAM Kütüphanesi Arşiv Servisi Kıdemli Uzmanı Dr. Kenan Yıldız, 1660 İstanbul Yangını ve Etkileri: Vakıflar, Toplum ve Ekonomi isimli eseri ile 2018 TÜBA-TESEP (Bilimsel Telif Eser) Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

Yayım Tarihi 31/12/2019  

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Tarihi Makaleleri VT (PDF) (YENİ)
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Meşihat Defterleri 
          Kataloğu VT
(YENİ)
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
   Ulema Sicil Dosyaları VT (YENİ)
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi
         Arşivi (PDF)
 
    Bora Keskiner Koleksiyonu (YENİ)
    Timur Kocaoğlu Evrakı (YENİ)
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim