İSAM’da Başkan Değişikliği

2014 yılı Mayıs ayından bu yana İSAM başkanlığını yürüten Prof.Dr. Raşit Küçük’ün sağlık nedenleriyle görevine devam edememesi üzerine, 30 Eylül 2022 itibariyle başkanlık görevine Prof.Dr. Murteza Bedir atandı. 01 Ekim 2022 Cumartesi günü İSAM’da düzenlenen ve Raşit Küçük’ün katılamadığı devir teslim töreninde, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş ve İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Safi Arpaguş’un yanı sıra İSAM Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç ve Üniversite Rektörü Prof.Dr. Mustafa Sinanoğlu, ilahiyat fakültesi dekanları ve akademisyenler hazır bulundular.

 
Sekiz yılı aşkın bir süre boyunca İSAM’a çok değerli katkılarda bulunan Küçük’ün başkanlığı döneminde, başta TDV İslam Ansiklopedisi’nin ek ciltleri, Temel İslam Ansiklopedisi ve Büyük İstanbul Tarihi’nin İngilizcesi olmak üzere çok sayıda proje ve faaliyet başarıyla tamamlandı. Elektronik Yayın Müdürlüğü kuruldu ve dijital ansiklopedi alt yapısı geliştirildi. Erken Klasik Dönem ve İkinci Klasik Dönem projeleri kapsamında, başta Ebussuûd Tefsiri olmak üzere önemli tahkikli neşir çalışmalarına imza atıldı. İSAM’ın kuruluşundan beri farklı biçimlerde devam eden Araştırmacı Yetiştirme Projesi ve İSAM Kütüphanesi daha da geliştirildi. 2023 yılı başında ilk 100 maddesinin yeni bir web arayüzüyle yayımlanması hedeflenen TDV İslam Ansiklopedisi İkinci Edisyon ve İngilizce İslam Ansiklopedisi Projesi, Ulema Veri Tabanı Projesi gibi yeni projeler de Küçük’ün başkanlığı döneminde başladı.

Devir teslim töreninde Raşit Küçük’ün başkanlığı döneminde yürütülen çalışmalardan övgüyle söz eden Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Küçük’ün samimiyet ve gayretinin örnek alınması gerektiğini vurguladı. Prof.Dr. Murteza Bedir’in daha önce Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliği, İstanbul İlahiyat Fakültesi Dekanlığı gibi önemli görevler yürüttüğünü, aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katkıda bulunduğunu belirten Erbaş, hem idari tecrübesi hem de ilmî müktesebatıyla Bedir’in İSAM’da önemli hizmetler yapacağına, sadece Türkiye değil dünya ölçeğinde bir araştırma merkezi olan bu güzide kurumun daha da geliştirilmesine katkıda bulunacağına inandıklarını ifade etti.

Prof.Dr. Raşit Küçük’ten sonra bu görevin kendisine tevdi edilmesinden onur duyduğunu ifade eden yeni İSAM Başkanı Prof.Dr. Mürteza Bedir ise bir dünya markası olan İSAM’ın hem kendisinin hem de Türkiye’nin ilim ve kültür hayatında istisnai bir yere sahip olduğunu ve bu kurumu geleceğe taşıma konusunda ağır bir sorumluluk yüklendiğini vurguladı. Başta Tayyar Altıkulaç olmak üzere kuruluşundan itibaren İSAM’a emek veren herkese teşekkürlerini ifade eden ve başkanlığı döneminde Raşit Küçük’ün önemli hizmetler yaptığına işaret eden Bedir, İSAM’da yürütülen ve devam etmekte olan proje ve faaliyetlerin daha ileri aşamalara taşınması hususunda elinden gelen gayreti göstereceğini belirtti.

 

 

 
 
 
   
 Yayım Tarihi 03/10/2022  

 

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Tarihi Makaleleri VT (PDF) (YENİ)
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Meşihat Defterleri 
          Kataloğu VT
(YENİ)
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
   Ulema Sicil Dosyaları VT (YENİ)
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi
         Arşivi (PDF)
 
    Bora Keskiner Koleksiyonu (YENİ)
    Timur Kocaoğlu Evrakı (YENİ)
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim
 
 
     

  Haberler
           Haberler