İSAM ve FSM DUAM Ortaklığında Yapılan Tahkik Kursu Tamamlandı

   

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi DUAM iş birliğiyle 16-25 Ocak 2020 tarihleri arasında Temel Seviye (Te’sîsiyye) ve İleri Seviye (Mütekaddime) olmak üzere iki farklı seviyede Arapça Tahkik Kursu yapıldı.  Çeşitli atölye çalışmalarını da içeren kurslara İSAM ve FSM DUAM haricinde Kanada Seekers Guidance (Nuru’l-huda) Enstitüsü ve Mısır Arapça Yazmalar Enstitüsü de katkı sağladı.

İSAM, “İkinci Klasik Dönem Projesi” kapsamında 2013 yılından 2018 yılına kadar 14 dönem halinde farklı seviyelerde 25 uluslararası tahkik kursu organize etmenin yanında yayımladığı nitelikli tahkikli neşirlerle de Türkiye’de tahkikli neşir alanının önemi konusunda bir farkındalık oluşturmuştur. 2018 yılından bu yana ise ülkemizin önemli eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde tahkik kursları düzenleyerek tecrübe paylaşımına önem vermektedir. Bu bağlamda, Arapça tahkikli neşir konusunda yetkin pek çok ismi bünyesinde barındıran FSM Vakıf Üniversitesi ile iş birliği içerisinde yapılan kursta 61 öğrenci sertifika almaya hak kazanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Valide Atik Yerleşkesi’nde (Edebiyat Fakültesi binası) gerçekleştirilen eğitimler iki farklı seviyede yapılmıştır. Temel seviye (Te’sîsiyye) kursu 16-25 Ocak tarihleri arasında 10 gün sürmüş; 30 saati teorik, 30 saati de uygulama olmak üzere toplam 60 saatlik eğitim yapılmıştır. Uygulama safhasının olmadığı İleri Seviye (Mutakaddime) kursunda ise 16-20 Ocak tarihleri arasında 30 saat teorik eğitim yapılmıştır.

Derslerin tamamlandığı 25 Ocak 2020 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Atikvalide Yerleşkesi’nde yapılan ve Dr. Hamza el-Bekri, Dr. Mahmud el-Mısri ve İSAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tuncay Başoğlu’nun katıldığı törende kursları başarıyla tamamlayan 61 öğrenciye sertifikaları takdim edildi.

Yazım Tarihi : 31/01/2020

 

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA
  Kütüphane RANDEVU Sistemi

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri VT (PDF) YENİ
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
   Ulema Sicil Dosyaları VT (YENİ)
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi (PDF) 
 
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim
 


İSTANBUL KADI SİCİLLERİ


 
     

  Haberler
           Haberler