Cüneyd KOSAL Türk Mûsikisi Nota Arşivi İSAM Kütüphanesi’nde

 

         Türk müziğinin en kıdemli ustalarından Cüneyd Kosal’a ait olan, ulusal ve uluslararası müzik çevrelerinde “Cüneyd Kosal Arşivi” olarak bilinen nota arşivi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmenliği ve İSAM Kütüphanesi’nin iş birliğiyle 30 Kasım Salı günü düzenlenen açılış kokteyliyle ilgililere sunuldu. 150.000 nüsha notanın yanı sıra el yazması ve matbu nota kitaplarının yer aldığı arşivin açılış töreni, İSAM Kütüphanesi’nde, sanatçı Cüneyd Kosal ve seçkin bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşti. Arşivin tasnif ve düzenlenmesi önümüzdeki dönemde Sayın Cüneyd Kosal tarafından yapılmaya devam edilecektir.
         Cüneyd Kosal’ın Hayatı
3 Kasım 1931 tarihinde, İstanbul’un Sultanahmet semtinde dünyaya geldi. Babası Vedat Bey’in görevi sebebiyle, tahsilini Bolu Feyz-i Cumhuriyet İlkokulu, İstanbul Şişli Ortaokulu ve Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi’ne başlayan Cüneyd Kosal, mûsiki hayatına verdiği önemden dolayı eğitimini yarım bıraktı. Annesi Sacide Hanım, mûsiki ile meşgul olmuş, bir müddet konservatuara devam etmiş sanatkâr ruhlu bir hanımdı.
         İlkokul yıllarından itibaren güzel bir sese sahip olduğu için çevresinden de teşvik gören Cüneyd Kosal, lise son sınıfta eline geçen kanun sazını çok sevdi ve kısa zamanda bildiği şarkıları çalabilecek duruma geldi. Üniversite yıllarında ses sanatçısı olarak Üsküdar Mûsiki Cemiyeti, Üniversite Korosu ve özel topluluklarda mûsiki çalışmalarını sürdürdü. Üniversite Korosu şefi Nevzat Atlığ tarafından kanun çaldığı öğrenilince, sazendeler arasına giren Kosal bu tarihten itibaren ses sanatçılığını bıraktı ve kanun sanatçılığına ağırlık verdi. Askerlik hizmetinden sonra, İstanbul Radyosu müzik yayınlarında memur olarak görev aldı. Cüneyd Kosal’ın; nişâbur makamında bir Mevlevî âyini, üç saz eseri, ferahnâk-aşiran makamında beste, ağır semâi, yürük semâiden oluşan bir takımı, bir durak, altı şarkı, iki köçekçe ve altmış sekiz ilâhi olmak üzere toplam seksen dört eseri mevcuttur. Kendi tertiplediği Yapı Kredi Bankası Yayınları’ndan 1986 baskılı İlahiler, Kültür Bakanlığı’nca 1991 yılı baskılı Yunus İlahileri Güldestesi, Marifet Yayınları tarafından 1994 yılında basılan 99 Makamda İlahiler olmak üzere üç kitabı vardır. Kendisi hakkında, Sertaç Tezeren tarafından önce tez olarak hazırlanıp sonra 2007 yılında CD eki ile kitap haline getirilen Cüneyt Kosal Sanatı ve Hayatı adlı bir biyografi çalışması bulunmaktadır
.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
 
     

     
 

  Kütüphane KATALOG TARAMA
 

  METİN ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI

   İlahiyat Makaleler VT (PDF)
    Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri VT (PDF) YENİ
    Dokümantasyon VT (PDF)
    Osmanlıca Makaleler VT (PDF)
    Risaleler VT (PDF)
    Osmanlı Salnâmeleri VT (PDF)
  KÜNYE ERİŞİMLİ VERİ TABANLARI
    İlahiyat F. Tezler Kataloğu VT
    Türkiye Kütüphaneleri VT
    Makaleler VT
    Kadı Sicilleri Kataloğu VT
  ARŞİV VERİ TABANLARI
    Hüseyin Hilmi Paşa Evrakı
    Yusuf İzzeddin Efendi Evrakı
    Muhammed b. T. et-Tancî Evrakı 
    Ziyad Ebüzziya Evrakı 
    Orhan Şaik Gökyay Evrakı
    Kemal Batanay Müzik Arşivi
    Mehmed Safayhi Evrakı
    Veysel Paşa Evrakı
    Rıza Tevfik Bölükbaşı Evrakı
   Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi (PDF) YENİ
 
   Kütüphane Yayın Teklif Formu
    Elektronik Kaynaklar
    Linkler             Üyelik
    Anket

    İletişim

İSTANBUL KADI SİCİLLERİ

 
     

  Haberler
           Haberler