BİZDEN HABERLER / DUYURULAR
Prof. Dr. M. Orhan Okay Hocamız Vefat Etti.

Türk Edebiyatı Tarihi araştırmalarının önemli isimlerinden Prof. Dr. M. Orhan Okay 13 Ocak 2017 Cuma günü vefat etmiştir. Cenazesi 14 Ocak 2017 Cumartesi günü Fatih Camii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazını müteakip Topkapı Çamlık Mezarlığı’na defnedilmiştir.

İSAM VIII. Uluslararası Tahkik Kursu Başvuruları Sonuçlandı.
Merkezimizce yürütülen İkinci Klasik Dönem Projesi kapsamında 23 Ocak-4 Şubat 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan VIII. Uluslararası Tahkik Kursu başvuruları sonuçlanmıştır.
İslâm Araştırmaları Dergisi (36, 2016) - YENİ SAYI!
İSAM tarafından yayınlanmakta olan İslam Araştırmaları Dergisi'nin 36. (2016) sayısı çıktı.
İSAM VIII. Tahkik Kursu Başlıyor
TDV İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) tarafından İkinci Klasik Dönem Projesi kapsamında düzenlenen VIII. Tahkik Kursu 23 Ocak - 4 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacaktıradreslerine iletilecektir.
İSAM Yayınları’ndan yeni baskılar…
İSAM Yayınları özellikle üniversitelerde kaynak ve yardımcı kitap olarak tercih ediliyor. Bu çerçevede İlmî Araştırmalar ve Temel Kültür dizilerinden mevcudu tükenen bazı kitapların yeni baskıları yapıldı.
Temel Kültür Dizisi’nden Yeni Kitabımız Çıktı: Prof. Dr. İsmail Yiğit, Emevîler (661-750)
Prof. Dr. İsmail Yiğit İslâm tarihinin ilk hânedan devleti olan Emevîler’i siyasî tarih, idarî ve siyasî teşkilât, sosyal durum, iktisadî hayat, ilim kültür ve sanat açılarından inceliyor.
Temel Kültür Dizisi’nden Yeni Kitabımız Çıktı: Prof. Dr. Feridun M. Emecen, İmparatorluk Çağının Osmanlı Sultanları II
Prof. Dr. Feridun M. Emecen bu kitabında Kanûnî’den sonra 1566-1648 yılları arasında tahta çıkan sekiz padişahın; II. Selim, III. Murad, III. Mehmed, I. Ahmed, I. Mustafa, II. Osman, IV. Murad ve Sultan İbrahimin şahsî biyografi ve dönemlerine yer veriyor.
İlmî Araştırmalar Dizisi’nden Yeni Kitabımız Çıktı: Salih Kesgin, Hadisleri Anlama Sorunu
Salih Kesgin hadis rivayetlerinin sıhhatinin tespitinde ve Hz. Peygamber’e aidiyeti sabit olan hadislerin değerlendirilmesinde anlayanın rolünü, “ön anlama” ve “ön yargı” kavramlarını dikkate alarak tartışıyor.
İlmî Araştırmalar Dizisi’nden Yeni Kitabımız Çıktı: Muhittin Düzenli, Hadislerde Gizli Kusurlar
Muhittin Düzenli hadislerde ilk bakışta fark edilmeyen yahut herkesin göremediği kusurlar anlamına gelen “illet” ve yaygın olarak bilinen rivayetlere aykırı düşen güvenilir ravilerin rivayetleri anlamındaki “şâz” kavramlarını inceliyor.
Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Görmez’den menfur terör saldırısına ilişkin açıklama

Rahmet Peygamberinin (sas) dünyaya teşrif ettiği gecenin arefesinde, dün akşam saatlerinde Beşiktaş’ta melun bir terör saldırısına uğradık. Mevlid kandilinin hemen öncesinde rahmetten, merhametten, insaftan ve akıldan yoksun şer güçlerin düzenlediği bu saldırıda şehit olan polislerimize ve aziz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Allah, acılı ailelerine sabır ve metanet ihsan eylesin, milletimizin başı sağolsun.

Yeni Gelen Dergiler ve İçindekiler’in 77. Sayısı Tamamlandı

İSAM kütüphanesi tarafından sürekli olarak takip edilen yabancı dillerdeki periyodiklerin; İçindekiler sayfalarını ihtiva eden ve dört ayda bir hazırlanan Yeni Gelen Dergiler ve İçindekiler isimli yayınımız 77. sayısı çıkmıştır.

İSAM 2016 Yaz Eğitim ve Araştırma Destek Programı Sona Erdi

Yeni açılan İlahiyat ve İslami ilimler fakültelerine destek vermek amacıyla İSAM tarafından bu yıl ilki düzenlenen Yaz Eğitim ve Araştırma Destek Programı’nın eğitim kısmı 5 Ağustos 2016 Cuma günü yapılan kapanış oturumuyla sona erdi.

Osmanlı Araştırmaları / The Journal Of Ottoman Studies (48, 2016)
İSAM ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin müşterek yayını olan Osmanlı Araştırmaları'nın 48. sayısı yayımlandı.
 
     

     
   
     

 SON ÇIKANLAR


 İSAM Yayınları


 MAP
Misafir Araştırmacı Programı (MAP)